Průzkumu, jenž se konal poslední zářijový týden, se účastnilo 1214 respondentů z řad uživatelů StartupJobs a sociálních sítí. Tématy byly změny ve firmách v důsledku COVID-19, hodnocení přístupu firem zaměstnanci a aktuální pohled na tzv. druhou vlnu koronaviru. Nejvíce pozitivní ohlas měl přechod na vzdálenou formu práce, a to nejen ve firmách, kde to do té doby “nešlo”. Zájem o tento benefit vzrostl mezi zaměstnavateli i zaměstnanci, 49 % dotazovaných firem přešlo na nějaký způsob vzdáleného režimu. Drtivá většina respondentů nepočítá s úbytkem práce, v IT její stejný nebo větší objem očekává 91,4 % pracovníků. StartupJobs mimo jiné porovnává současná data s minulým rokem, ale i březnem tohoto. Aktuálně se o práci obává 16,5 % účastníků průzkumu, přičemž začátkem jara to bylo 22,1 %.
“Z průzkumu i našich interních dat vyplývá, že celkový pohled na aktuální dění je určitě pozitivnější než na jaře. Tomu odpovídá i zájem o naše služby. Firmy u nás i v tomto období nakupují kredity, za které si předplácí pracovní inzerci, takže je vidět, že se chystají nabírat. To se v březnu ani v dubnu nedělo, naopak propad poptávky byl rekordní. Aktuálně jsme překonali i lednové nákupy, takže výhled je optimistický,” říká Filip Mikschik, zakladatel a CEO StartupJobs.
Oproti minulému roku, kdy na tuto odpověď řeklo ano 80 % dotázaných, je jich nyní 75 %, takže dochází k mírnému meziročnímu poklesu. Dále 68 % lidí uvádí, že v případě ztráty zaměstnání by novou práci hledalo snadno, a nebo se krize jejich oboru nedotkla. Necelá čtvrtina tvrdí, že se počet nabídek práce snížil. Oproti minulému roku je více lidí spokojeno se svým zaměstnáním, přesto se zvyšuje počet uchazečů, jež se v posledním půl roce pravidelně hlásí na více pozic z 10,5 % na 18,6 %. Skoro o 10 % také klesl počet pasivních kandidátů, tedy těch, kteří jsou otevřeni novým nabídkám, avšak aktivně práci nehledají. 70 % uchazečů je ochotno změnit obor při ztrátě práce, v IT by měnilo obor 41,1 % respondentů.
Lidé začínají více preferovat práci na hlavní pracovní poměr oproti IČO, ze 60 % ji nyní upřednostňuje 63 %. V důsledku nejistoty vzhledem ke koronaviru upadá zájem o part-time a vlastní projekty – z 36,7 % na 32 %. Velice podobná čísla jako minulý rok jsou u důležitosti uvedení finančního ohodnocení u inzerátu, pouze 18 % uvádí, že to není důležitá informace.
Z pohledu firem se ruší akce a eventy, k takovému kroku přistoupilo 41 % společností. 27 % zavedlo zvláštní opatření v souvislosti s COVID-19. Minorita pak přistoupila na snižování výplat a dalších benefitů. Firmy i zaměstnanci ve velké míře hodnotí připravenost na “druhou vlnu” stejně nebo lépe, a to 72 %. Pouze 6 % uvádí horší připravenost.
“V průzkumu jsme se také ptali jaká největší pozitiva současná situace přinesla. Nejvíce skloňovanou výhodou byla práce z domova. Na to se často pojila úspora času při dojíždění. Dále se objevovalo více času na rodinu, osobní rozvoj, záliby a koníčky, pravidelná a zdravější strava. Co nás překvapilo, ale velice mile, byly odpovědi, které zdůrazňovaly důležitost spolupráce v kolektivu. Ne vše se dá řešit online. Lidé jako jeden z benefitů zmiňovali také solidaritu a celkové semknutí se. To mě potěšilo,” uzavírá Mikschik.
Obrázek: Freepik