Průzkum: Co s dovolenou navíc?

dovolená průzkum

S týdnem dovolené navíc nejraději k moři. Anebo si dny nového volna nechat na případné nemoci, ošetřování či jiné mimořádné příležitosti. Tak uvažují Češi v souvislosti s právě projednávaným zákonem, který má zvýšit státem garantovanou dovolenou na pět týdnů. Průzkum Edenredu se uskutečnil v březnu a zúčastnilo se ho přes 520 zaměstnanců z celé ČR, na stejné téma odpovědělo i téměř100 firem.

O prodloužení dovolené ze čtyř týdnů o pět dní jednají poslanci. Již nyní přitom pět týdnů dovolené nabízí podle průzkumu téměř 62 procent zaměstnavatelů. Dalších osm procent pak dokonce přidává ještě nějaké dny navíc.

Pokud zákonná změna bude schválena, pak se na delší dovolenou než doposud mohou těšit zaměstnanci nejméně pětatřiceti procent českých firem. K třiceti procentům společností, kde by změnu zařídili zákonodárci, by totiž přibyly ještě další, které zaměstnancům chtějí přidávat nové dny navíc formou benefitu. Pevně rozhodnuto takto pracovníkům přilepšit je nyní necelých pět procent společností, 43 procent žádané dny přidávat nebude a zbylá nadpoloviční většina (52 procent) to bude řešit až bude otázka aktuální.

Pokud zákonodárci novelu schválí, největší radost z ní budou mít zřejmě (po opadnutí covidu), cestovní kanceláře. Češi budou chtít cestovat a za „novou“ dovolenou jsou ochotní si připlatit. 60 procent lidí by za ni dalo 5 a více tisíc korun (na osobu), každý pátý pak dokonce přes 10 tisíc korun.

Na dovolenou může zaměstnavatel přispět až 20 tisíc ročně. Tento benefit nyní podle průzkumu používá 18 procent firem. Dalších více než 20 procent pak dává zaměstnancům možnost vybrat si ve benefit ve firemní cafeterií a záleží jen na nich, zda peníze použijí na cestování, sport, zdravotní potřeby a léky, nebo třeba kulturu.

„S ohledem na covidovou pandemii nyní lidé peníze z cafeterií uplatňují například na nákup vitamínů, zdravotnických pomůcek, ale také i na koupi knih. Dovolené teď logicky stagnují. Až ale krize opadne, předpokládáme, že naopak lidé budou chtít využít situace k cestování, o to tím spíš, dostanou-li týden volna navíc. Dá se očekávat, že se zvýší čerpání peněz z cafeterií na cestování,“ říká Karolína Häuslerová ředitelka pro personální zdroje z Edenredu a dodává: „Zavedení pátého týdne dovolené podporujeme. Důležité je především aktivní čerpání dovolené, protože pouze odpočatí zaměstnanci jsou spokojenější a mohou dobře odvádět svou práci.“

Zajímavostí jsou i rozdílné představy trávení případné přidané dovolené. Ženy by o poznání raději než muži (46 %, ve srovnání s 31 %) jeli k moři, muži zase více fandí turistice, jak vyplývá z průzkumu. Mnoho lidí by ale také volilo možnost nechat si dny nového volna pro případ náhlých událostí, nebo by se rozhodovalo dle aktuální situace a možností.

Většina firem tvrdí, že by novou situaci po zavedení pětitýdenní zákonné dovolené zvládly bez nutnosti dělat nějaká opatření. 28 % by ale pravděpodobně muselo sáhnout k nějakým personálním opatřením – například najmout další zaměstnance nebo agenturní pracovníky (15 %), nebo přijmout brigádníky (13 %).

TZ